Dlaczego profilaktyka ginekologiczna jest tak ważna?
Każda kobieta od ukończenia 18. roku życia powinna regularnie korzystać z konsultacji ginekologicznych, ponieważ schorzenia w obrębie układu rozrodczego bardzo często nie dają żadnych objawów w ich początkowej fazie. Ich wczesne wykrycie daje natomiast szansę na całkowite wyleczenie. Więcej na temat badań profilaktycznych przeczytasz w poniższym artykule.
Podstawowe badania profilaktyczne
Jako doświadczony ginekolog z woj. lubuskiego zalecam profilaktyczne wykonywanie badań takich jak cytologia, USG piersi, USG dopochwowe oraz mammografię (w przypadku kobiet powyżej 40. roku życia). Cytologia polega na pobraniu wymazu z pochwy celem wykrycia raka szyjki macicy. Badanie to warto wykonywać raz w ciągu roku. Tak samo często należy umawiać się na wizytę kontrolną, w której trakcie warto zapytać lekarza o USG transwaginalne. Dzięki USG dopochwowemu ginekolog jest wstanie wykryć wszelkie zmiany w obrębie narządów rodnych, np. torbiele czy guzki. Warto wykonać je także przed planowaną ciążą.
Znaczenie samobadania piersi
Kontrolne USG piersi u kobiet w wieku 40-50 lat zaleca się wykonywać co 6 miesięcy, a w pozostałych przypadkach nie rzadziej niż raz w roku. USG pozwala na wykrycie nawet niewielkich zmian w gruczole sutkowym. W ramach profilaktyki raka piersi poleca się także wykonanie mammografii u wszystkich kobiet, które ukończyły 50. rok życia. Bez względu na wiek, panie powinny również każdego miesiąca między 6. a 9. dniem cyklu wykonywać samobadanie piersi, które pozwala na skontrolowanie, czy w ich obrębie nie pojawiają się guzki.
Wszystkie opisane powyżej badania służą wczesnemu wykryciu zmian nowotworowych, co daje szansę na uniknięcie długotrwałego i nieskutecznego leczenia, wynikającego ze zbyt późno postawionej diagnozy.